Ženské ženské umění

„Základní rozdíl mezi „ženským uměním“ a tím, co spatříte v jičínské galerii, je absence onoho ženského traumatu. A tak Pavel Doskočil obratně označuje výstavu Pokojíčky za „ženské ženské umění“ a přibližuje divákům tvorbu tří autorek, které zde právě vystavují.

A pokračuje: „Všechny tři autorky si svou rodovou roli uvědomují, ale neprožívají ji jako trauma, ale jaksi radostně a se schopností nadhledu. Hrdě se hlásí k tradiční ženské práci, která probublává ve vystavených dílech.

Novopacká Káťa Krausová je živel, který vás nekompromisně převálcuje svojí vitalitou. Dokáže naprosto bravurně pracovat s fenoménem kýče a dovést jej do roviny, která nás nutí k přemýšlení. Ostrovská Jana Hasmanová je ve svém projevu nejracionálnější i když nahlíží na věci z jakéhosi nadhledu. Naopak hořická Blanka Bihelerová nabízí pohled na zcela jiný svět plný tajemna s příchutí dekadentních básníků, a to obzvláště u látkových koláží. Je nejtemnější ze všech autorek…“

Tuto zajímavou výstavu autorek z výtvarné skupiny Neprůbojní můžete spatřit v jičínské galerii od 14. 3. do 12. 4. 2009.

MN jr.

Návrat na předchozí stránku...