Říkají o mně – PaedDr. Kateřina Krausová

Blanka Bihelerová je moje dlouholetá kamarádka, a tak vím, že ve skupině Neprůbojní, patří k těm průbojnějším. Miluje památky a rozumí historii, na její tvorbu mělo určitě vliv i její působení ve funkci výtvarnice a konzervátorky v Muzeu města Brna. Dodnes neváhá, na podminovaném území, protáhnout se pod mříží vysokou 20 cm, aby viděla to, co jí zajímá.

Ve své umělecké práci stále více tíhne k materiálové tvorbě. Využívá a rozvíjí příběhy nalezených artefaktů a dává jim nový, symbolický obsah. Nášivky, firemní značky i krajky z oděvů, vypátraných a vypáraných v second handech, nálezy z vetešnictví, předměty, které už někdo používal a držel v ruce. To vše oživuje osobním předivem lidské paměti a svojí obrazotvorností. Snaží se pochopit a předat dál poselství, kterým k nám mohou staré materiály promlouvat. Experimentuje s textilními kolážemi a montážemi, do obrazů všívá i kovy a různé druhy korálků a plíšků, aby vytvořila dojem relikviářů a uctila předměty, které se rozhodla svatořečit.

Barvy jejích obrazů jsou hutné, používá zemité tóny. Odjakživa zajímala Blanku jižní Evropa. Země Starého kontinentu Itálie a Španělsko, jejich sakrální a mystická symbolika, ovlivnila mnoho jejích děl. Miluje hřbitovy. Věčným námětem obrazů se jí stává Lilith,

Černá luna, symbol osudu, opuštěnosti a smutku. Blanka miluje zvířata a dokáže je také rychlou kresbou bravurně zachytit. Pracuje s fetiši a talismany, v podobě kostí a tělesných schránek zvířat. Zde nezapře svoji inspiraci Afrikou, kde dlouhodobě pobývala.

Blanka má šestý smysl pro objevování skrytých významů slov, věcí, objektů a památek kolem nás. Ve své tvorbě je poctivá, přemýšlí, zkoumá. Neimprovizuje! Její „posvátné“ umění se stává objektem sběratelského zájmu znalců. Obrazy, vitráže, šperky, oltáře. Já sama vlastním dokonalou sbírku jejích pohledů, které na svých častých cestách doma i v cizině zakoupí, stylově upraví a poštou posílá na moji adresu. Musím s radostí přiznat, že na tomto jejím konceptu, jsem už hodně vydělala.

V Nové Pace 9. 12. 2009

Návrat na předchozí stránku...